Üzüm Üzüme Baka Baka Kararır Kompozisyon

Birlikte zaman geçirdiğimiz arkadaşlarımızın zamanla özelliklerini kazanırız. İyi yönden özelliklerini edinmek bizi daha iyi insan yapar. Kötü özelliklerini sahiplendiğimizde kendimizi çıkmazın ortasında buluruz.

Arkadaşlarımızın huyu neyse zamanla bizde ona sahip oluruz. Beğendimiz yönleri benimseyerek kabul edebiliriz. Ahlakı, hoşgörülüğü, dürüstlüğü, başarısı, çalışma hayatı, ailesi, temizliği, güzel yazması, dili güzel kullanması, boş zamanlarını güzel değerlendirmesi… örnek alırız. İyi arkadaşlardan öğreneceğimiz çok şey vardır. Alışkanlıklarını öğrenir onlarla birlikte hareket ederiz. Başarıları bizimde başarımız olur. Başarısız biriyle kuracağımız arkadaşlık sonucunda onunla birlikte zaman geçirmemiz bizimde başarısız olmamıza sebep olur. Derslerine çalışmayan biri sorumluluk sahibi de değildir. Hayatımız hep birilerini örnek almakla geçer. Çevremizde yeni insanlar olur, kimisi bize değer katarken kimisi ise hayatımızdan bir şeyler alır. Alkolik, uyuşturucu madde, sigara içen, kumarbaz birinin bize katacağı hiçbir şey yoktur.

Birlikte zaman geçireceğimiz kişiler, bizi iyi ve kötü yönde etkileyebilir. İlk önce çevremizdeki insanları tanırsak eğer kuracağımız arkadaşlık bağları çok daha sağlam olur. Kötü sayılabilecek kişiler bize yaklaşmadan uzaklaştırmış oluruz. Önyargılar ile değil araştırarak yaklaşmamız gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.