Ülkemizde Çocuk Haklarıyla İlgilenen Sivil Toplum Kuruluşları Nelerdir

Ülkemizde çocuk haklarını savunan ve çeşitli alanlarda faaliyet göstererek koruma görevi üstlenen çeşitli sivil toplum kuruluşları bulunmaktadır. Kimsesiz çocuklara yardım eli uzatarak amaçları doğrultusunda çocuklara yardımcı olmaktadırlar.

Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu
Kimsesiz, ailesi olmayan ve bakıma ihtiyacı olan çocuklara yardımcı olan kuruluştur. Beslenmelerinden eğitimine kadar bir çok alanda hizmet verir. Ergenlik çağına gelerek toplumda birey olacak yaşa geldiğinde bırakılırlar. Ev ortamında bakıcıları ve yatacak, yiyecek, giyinme ihtiyaçlarının karşılanacak yuvaları vardır. Ülkemizde önemli faaliyet gösteren kuruluşlardandır.

Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı
Gönüllüler tarafından kurularak korunma ihtiyacı olan çocukların beslenme, eğitim, oyun oynama, becerilerinin gelişme haklarını tanımaktadır.

Mutlu Yuva Mutlu Yaşam Derneği
Kurumda yardım alan çocukların yaşları 3-6 yaş aralarında olmaktadır. Anne sevgisi ve şefkati göstermek üzere hizmet veriyor. Çocukların Türk aile yapısına uygun şekilde eğitilerek destek verilmektedir. Bir çok alanda hizmet vererek meslek sahibi olmalarına da yardımcı oluyorlar.

Geleceğimizin Çocukları Vakfı
Kurum 1997 yılından itibaren faaliyetlerine başlamıştır. Muhtaç çocukları tespit ederek onları topluma kazandırmak için çalışmalar yürütmek. Çocukların masraflarını üstlenerek çeşitli alanlarda hizmet vermişlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.