Toplumu Düzenleyen Kurallar Nelerdir

Toplumun belli bir düzen içinde yaşamasını sağlayan kurallar hukuk, ahlak, görgü ve din olarak ayrılır. Bunların düzenlenmesi huzuru ve mutluluğu getirir. Bu kuralar toplum içinde benimsenen kurallardır. Toplum kurallarını dört ayrı başlıkta inceleyebiliriz. Yazılı, yazısız kurallar olarak ayrı başlıklar altında incelenir. Düzenin ve huzurun sağlanmasında bunlar etkilidir.

Ahlak kuralları
İnsanların toplum içinde ayıp ve terbiyeyi bilerek hareket ettikleri davranışların göstergesidir. Ahlaklı olup örnek bir birey konumuna gelinebilir.

Görgü kuralları
Eğitim ve bilinçlenmeleri sayesinde insanlara karşı nasıl davranacakları öğrenmeleri gelir. Birbirlerinin haklarına saygı duyarak hareket ederler. Görgü kuralları her insanın doğuştan sonra öğrenmesi gereken olup toplum düzenine ayak uydurmalıdır.

Din kuralları
Bağlı oldukları inanç doğrultusunda insanlar dinleri tarafından koyulan yasaklar, bununla birlikte emir ve yasaklar toplum yaşamını düzenler.

Hukuk kuralları
Yazılı kurallar olup devlet tarafından belirlenen kuralardır. Toplum içinde hareketin etkisini hesaplayarak insanların belli bir düzene uydurmayı sağlamaktadır. Yasaklar doğrultusunda yapılacaklar karşılığında ceza sistemi uygulanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir