Toplumsal Alanda Yapılan İnkılaplar

Toplumsal İnkılaplar Nelerdir, Atatürk’ün Toplumsal Alanda Yaptığı İnkılaplar Nelerdir

Atatürk çeşitli yenlikler getirerek toplumsal alanda Türk milletinin çağdaş medeniyetler seviyesine yükselmesini sağlamıştır. Türk toplumunun yükselmesi ve batı milletleri ile aynı seviyeye ulaştırmak adına yenilikler getirdi. Toplumun laikleştirerek çeşitli alanlarda insanların ayrıcalıklarını koruma altına almıştır. Meslek gruplarında önemli yer sahibi olduğu gibi insanlığın gelişmesine etki yarattı.

30 Kasım 1925 günü Tekke, Zaviye ve Türbeler kapatılarak laikleşme yolunda ilerlemeler kaydedilmiştir.

25 Kasım 1925 gününde kıyafetler ve elbiseler üzerinde değişiklikler meydana getirildi. Kılık ve kıyafetle birlikte şapka giymek zorunluluğu kaldırılmıştır. 1934’te dini kıyafetler konusunda kanun değişiklikleri kabul edilmiştir.

21 Haziran 1934 tarihinde soyadı kanununda değişiklikler yapılarak, insanların sınıfları soyları ve miras gibi konularda paylaşımlarının sağlıklı şekilde yapılması sağlanmıştır. Aynı yıl ağa, paşa, hoca gibi unvanlar kaldırılarak insanlar arasında sınıf ayrımı kaldırılmıştır. 24 Kasım 1934 günü soyadı kanunu çıkartılarak ilk soyadını Mustafa Kemal Atatürk almıştır.

Takvim, saat ve ölçü alanlarında getirilen yenilikler sayesinde batı ülkeleri ile aynı birimler kullanılmaya başlanmıştır.

1935 yılına kadar hafta sonu tatili Cuma olurken Pazar gününe alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir