Sağlıklı Beslenmek İçin Ne Yemeliyiz

Sağlıklı beslenmek beraberinde sağlıklı yaşamı getirir. Düzenli ve sağlıklı yaşam için beslenmemize dikkat etmeliyiz. Sağlığımıza zararlı olabilecek her türlü yiyecekten uzak durulmalı.

– Süt ve süt ürünlerini tüketmek kemik gelişimini sağlar. Vücudumuzda kemik ve sert yapının oluşması kalsiyum sayesindedir. Mineral açısından zengin kalsiyum gelişimimiz için önemlidir. Uzmanlar tarafından günlük 3 bardak süt içilmesi önerilmektedir. Henüz gelişme çağında olan çocuklar için süt içilmesi kemik gelişimini olumlu yönde etkilemektedir. Sofralarımızda peynir ürünlerine de yer vermemiz kalsiyum ihtiyacımız karşılamamıza yardımcı olur.
– Sebze ve meyve tüketimini arttırmalıyız. Günlük tükettiğimiz orandan çok daha fazlasını yapmalıyız. Genelde çocuklar sebze sevmez ama yiyerek gelişimleri için gerekli olan mineral ve besinleri karşılamaları gerekir. Vücudumuz enerji ihtiyacını karşılamak için karbonhidrat bakımından besinler tüketilmelidir.
– Tahıl ürünlerini tüketmek vücudumuzun karbonhidrat ihtiyacını karşılayacaktır. Besinlerin tüketilmesi karbonhidrat ürünlerinin kullanımında etkilidir. Vücudumuz enerji ihtiyacını karşılarken karbonhidratı kullanır.
– Günlük tüketilecek su miktarı önemlidir. Su vücudumuzdaki bütün organların çalışmasında yardımcıdır. Yakıt gibi düşünülüp hepsinin kullanılabilir olmasını sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir