RTÜK Görevleri Nelerdir

RTÜK Görevi Nedir, RTÜK Görevleri Kısaca

RTÜK (Radyo ve Televizyon Üst Kurulu) olarak görev yapmaktadır. Medya ve televizyon yayınlarını yakından takip ederek denetleyen kurum olmaktadır. Verilen yayın izinlerinin ihlal edilmesi ve yayın ilkeleri üzerinde hareket edilmemesi sonucunda harekete geçer. Programlar, diziler, filmler gibi yayınların yapımında RTÜK tarafından kontroller gerçekleşir. İnsanların ahlakını ve psikolojisini bozacak durumlar olursa eğer etkilenir. İzleyicilerin şikayetleri doğrultusunda dahi inceleme başlatır. Kanunlara aykırı davranış varsa programa kapatma, erteleme, özür mesajı ve idari para cezası kesilmelerini sağlayarak yayın kurallarına dikkat etmeleri gerektiğini gösterir.

Yayın yapan kuruluşların yayın ilkeleri doğrultusunda yayın yapıp yapmadığını denetlemek. Radyo ve Televizyonlar üzerinde denetleme yetkisi bulunmaktadır.

TBMM tarafından seçilen 9 üyeden oluşur. Görevleri 6 yıl olup görev verirler. Başkan ve vekil seçimi yapılarak ülkemizde yayın yapan televizyon ve radyoların kontrolünden sorumludur.

Ahlak kurallarına aykırı görüntüler olması durumunda yayını sonlandırma, kesme, ihtar gönderme, para cezası gibi durumlarla etkilemek.

Aldıkları kararlar doğrultusunda kanalın yayın hakkını ele almak.

Yayınların takibini yaparak kanunlara aykırı yayın olup olmadığını kontrol etmek.

Yayın hakkı durdurulan kanallarda uyuşturucu ve zararlı alışkanlıklarla mücadele üzerine yayın yapılmaktadır.

İnsanların hak ve hürriyetlerinin çiğnenmesi durumunda şikayet doğrultusunda özür metni yaınlama sağlarlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir