Peygamberimizin Yetimlere Şefkati

Peygamber Efendimizin yetimlere olan sevgisi oldukça çoktu. Ailesi vefat etmesinden sonra kendisi bir yetim gibi büyümüş ve amcasının himayesinde hayata tutunmuştu. Ona kimileri süt anne olmak istememiş zorlu bir dönemden geçmiştir. Dini gereğince hep ibadetlerini yaparak Allah’a karşı dualar etmiş.

Peygamber Efendimiz diğer çocuklar gibi yetim olarak dünyaya geldi. Yetimin bakışları ve çevresinde olanların tavırlarını çok daha öncesinden bilmiştir. Kendisi de diğer yetim olan çocuklara merhamet ve şefkat göstererek yetimlerinin haklarını savunmuştur. Dünya hayatında annesiz ve babasız olan çocukları himayesi altına alarak onları korumuştur. Onlara karşı yapılan hakaret, haksızlık, işkence ve hor görmelerin ne kadar günah olduğunu her seferinde dile getirmiştir. Yetimleri koruyarak onları evinde bile ağırlamıştır.

Yetimlere gösterdiği merhamet ve şefkat İslam dünyasına örnek olarak bütün Müslümanların yetimlere karşı davranışlarını göstermiştir. Evlerinde onlara bir tabak ayırarak her manada yardımcı olmuştur. Müslüman herkesin kapılarını örtmeyip birde yetimler için sofralarında tabak koymalarını istemiştir. İslam dünyasının yetimlere olan bakış açısı değişerek onlara uzanacak bir elin ne kadar sevap olduğunu anlamışlardır. Dinimiz gereğince yetim her kim varsa ona el uzatmaı yardımcı olması gerektiğini nesilden nesle aktarılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir