Mustafa Kemal’in Öğrenim Hayatı Süresince Karşılaştığı Güçlükler Nelerdir

Mustafa Kemal, 1881 yılında Selanik’te dünyaya gelmiştir. Annesi Zübeyde Hanım, babası Ali Rıza Efendi’dir. Genç yaşta babasını kaybetmiş, annesi bir başkasıyla evlenmiştir. Atatürk zorlu aile şartları altında Şemsi Efendi Okulu’na başlamıştır. Mülkiyeye devam etmiştir.

Mülkiyeden askeri rüştiye ve askeri idadiye geçmiştir. Okul döneminde oldukça başarılı öğrenci olmuştur. Akademiyi bitirdikten sonra Harp Okulu’ndan 1905 yılında mezun olarak asker olmuştur. 5. Ordu’da Şam’da stajını yaptı. Bir çok cephede savaşa katılmıştır.

Eğitim ve öğretim hayatında babası vefat etmiştir. Ders çalışmak için fırsat bulamayarak dayısının çiftliğinde yaşamıştır. Eğitim hayatına buradan devam etmiştir. Mülkiyeyi yarı da bırakarak asker olmak istediği için askeri okula gitmiştir.

Milli mücadele dönemlerinde Mustafa Kemal ve arkadaşları vatan haini ilan edilmiştir. Rütbeleri sökülmüş hakları elinden alınmıştır. Haklı davasında vazgeçmeyerek Samsun’a çıkarak kurtuluş savaşını başlatmıştır. Gösterdiği üstün başarı ve inanç doğrultusunda beraberinde özgürlük getirmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir