Mitoz Bölünme Evreleri Nelerdir Resimli

Mitoz Bölünme Evreleri Nelerdir, Mitoz Bölünme Resimli

Mitoz bölünme eşeysiz üreme ile meydana gelmektedir. Hücre kendisini bölünme için hazırladıktan sonra yavaşça kendisini çoğaltarak ikiye ayrılmaktadır.

İnterfaz Evresi

Bölünme kademelerini birinci safhası olmaktadır. İnterfaz evresine geçen hücre bölünme evresine geçecek kadar gelişmiş olmalıdır. Protein sentezi gibi olayların gerçekleştiren hücreler bu durumdan etkilenir.

mitoz 1

Profaz Evresi

Bölünmenin en uzun sürdüğü safha olarak biliniyor. İpliklerin birbirlerinden ayrılması gibi kromatidlerin sağlanması gerekmektedir. Profaz iplikler kısalıp kalın halde görülür. Çekirdek ve çekirdek zarı eriyerek kaybolur.

mitoz 2

Metafaz Evresi

Bu evrede kısmen olarak hücre bölünme için kendisini gösterir. Yan yana gelen iplikler ile birlikte bölgede ağ halinde gözükür. Sentromerler ipliklerle tutundukları görülür.

mitoz 3

Anafaz Evresi

Sentromerler birbirleri ile bağlı iken kardeş kromotidler birbirlerinden ayrılarak zıt kutuplara tutunmuş halde olurlar. Bu sayede kromozomlar hücrelere sağlanması sağlanır.

mitoz 4

Telofaz Evresi

Birbirlerinden ayrılmış olan kromozomlar kümeler halinde tamamen ayrılırlar. Çekirdek zarı ile birlikte bağ vardır bunlarda zaman içersinde kaybolarak birbirlerinden bağımsız iki hücre halinde devam ederler.

mitoz 5

Sitokinez Evresi bölünmenin sonu olarak bilinir. Hücre bölünmesi gerçekleştikten sonra ortaya çıkan iki çekirdeğin çeper boğumlaması ile golgi salgıları ile halen birbirlerine bağlı olarak kalmasıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir