Millet Mekteplerinin Açılması Gerekçeleri Nelerdir

Millet mektepleri ilk olarak tarihte 1 Kasım 1928 yılında açılarak faaliyetlerine başladı. Ülkemiz kurtuluş savaşından henüz yeni çıkmıştı, ülkede okuma yazma oranının düşük olmasından dolayı Latin alfabesine geçiş yapılmıştır. Okuma seferberliği adı altında okuma-yazma oranının artması için yapılan çalışmalar doğrultusunda Millet Mekteplerinin Açılması sağlanmıştır. Harf inkılabının ardından ülkenin dört bir yanına öğretmenler gönderilerek okuma yazma seferberliği ülkenin her köşesinde uygulanmıştır.

Okuma yazma oranı az olan halkta hızlı bir yükseliş sağlanmıştır. Latin alfabesi hızlı şekilde yayılmıştır. Eğitimler sayesinde okuma yazma ülke ekonomisine önemli katkılarda bulunmuştur. Okuma yazma öğrenen halk gazeteleri ve basın bültenlerini daha iyi anlamaya başladı. Haberleşme alanında gelişme ve eğitim alanında büyük ilerlemeler kaydedilmiştir.

Millet mektepleri toplumsal olarak okuma yazma öğrenilmesi için açılmıştır. Amacı doğrudan halka okuma yazmayı öğreterek eğitim seviyesini yükseltmek olmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir