Kusur Aramanın Kötü Bir Davranış Olduğuna İlişkin Kısa Bir Metin

İnsanların kusurlarını aramak kendimizden uzaklaştıracak yalnız kalmamıza sebep olur. İnsan olarak herkesin bir kusuru olur, o denli hareket eder sorunlu yaşarız. Hiçbir insan kusursuz olmayacağı gibi herkesin kusuru vardır. Kendi kusurlarını görmezlikten gelinmesi başkalarının kusurlarını aramak arkadaş, dost edinmemizi zorlaştırır. Birinin boyu uzun diğerinin kısadır bunları kusur olarak görürsek kimse kimseyle yakınlaşamaz.

Başkalarının kusurunu aramak bize fayda sağlamaz, aksine zarar sağlayarak çevremizdekilerle aramızın kötüleşmesine neden olur. Kusurların araştırılarak anlatılması insanların birbirlerine düşmesine sebep olur. İnsanlar arasında kin, düşmanlık gibi nefret duyguları ortaya çıkar.

İnsanların kusurlarını aramaya kapıldığımız zaman beraberinde kendimizi yapa yalnız hissederiz. Çevremizde kimse olmadığı gibi gün gelip hastalığa dönüşür. İnsanlara hep kötü bakmamız sıkıntı yaşamamıza sebeptir. Ancak çalışan bir insan olarak başkalarının kusurunu aramak vakit kaybından başka bir şey değildir. Doğru yoldan ilerlemek için doğru hareket etmeliyiz. Birbirimizin kusuru yerine hoşgörü ile yaklaşarak o kişiye doğru yolu göstermemiz mümkündür. Allah dünya ve ahiret hayatımızda ayıplarımızı örterek insanları kusurlu bir şekilde yaratmıştır. Kendimizi hiçbir zaman kusursuz olarak görmemeliyiz. İnsan hali olarak başımıza bir çok olay gelebilir, mutlaka bir kusurumuz olabilir. Bir kişinin kusuru varsa onu ortaya çıkarmak yerine örtme çabasında olmalıyız. Mümin bir insana yakışanda budur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir