Kuran’da Bilgi Edinme Yolları Nelerdir

İslam dinini benimseyenler kutsal kitapları olan Kuran’dan bilgi edinme yollarını bilmeleri gerekmektedir. Kuranda sunulan imkanlar sayesinde insanlar için yasaklananlar ve uygulan görülen kurallar çerçevesinde hareket ederler.

Duyular – Akıl – Vahiy yöntemi ile bilgi edinebilir.

Duyular: Görme, duyma, tat alma, dokunma ve koklama duyuları sayesinde öğrenirler. Gözlemlemeleri ile yaratılan güzellikler sayesinde kainatın kusursuzluğuna hayran kalırlar. Kuran’da duyularımız ile anlayabileceğimiz bir çok bilgi bulunmaktadır.

Akıl: İnsanlar kendilerine bahşedilen akıllarını kullanarak bilgi sahibi olabilirler. Kuran’da düşüncelerimiz ve araştırmalarımız doğrultusunda doğruluk ve bilginin kaynağı olduğunu gösterir.

Vahiy: Allah tarafından peygamberler aracılığı ile gönderilen yasak, emir, öğüt gibi bilgilerin tümüne vahiy denir. Kesin çizgiler ile belirtilmiş kurallardır. İnsanlara doğruluğu göstererek yapıp yapmayacakları konusunda bilgilendirmişlerdir. Allah’ın varlığı, birliği, isimleri, sıfatları, melekler, kutsal kitaplar, peygamberler, ahiret, kaza-kader, ibadet, yaratılış gibi bilgilere yer verilmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir