Külliye Medrese ve Kervansaray Nedir

Osmanlı döneminde bir çok yerin ismi farklı olup kullanılmaktaydı, bunlar medrese, kervansaray, külliyeler olmaktaydı. Günümüzde adı değiştirilerek farklı isimler almışlardır.

Medrese: Müslüman ülkelerde orta ve yüksek öğretim kurumları olarak geçmektedir. Selçuklular, Osmanlı dönemlerinde eğitim yerlerinde medrese denerek eğitimler verilirdi. Burada din ve hukuk adamları yetiştirilerek topluma kazandırılırdı. Bir çok alanda araştırmalar medreselerde yapılarak bilimsel çalışmalar yürütülürdü. Medreseler mantık, astronomi, matematik, din, bilim üzerinde bir çok alanda çalışmalar yapmaktadır. Önemli Müslüman bilim insanları medreselerde aldıkları eğitimler ile kendilerini geliştirmişlerdir.

Kervansaray: Yol güzergahlarında yolcuların hayvanlarını ve kendilerini dinlendirmek için konakladıkları güvenli kale benzeri yerlerdir. Askerler tarafından korunarak ticaretle uğraşan kişiler burada alım satım gerçekleştirir. Geceleri genellikle hırsızlara karşı koruma sağlamaktadırlar. Kervansaraylar adını kervanların uğrak yerleri olduklarından dolayı almıştır.

Külliye: Caminin çevresindeki alana camiyle birlikte kurulan medreselerin bulundukları alana denir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir