Koyun ve Keçiden Ne Kadar Et Çıkar

Kurban, adak ve diğer zamanlarda kesilen koyunlar, ülkemizde eti en çok tüketilen hayvanların başında gelmektedir. Yemeklerde lezzet katması için tercih edilirken, kavurma, kebap gibi yemeklerde başlı başına tüketilen harika lezzetlerdendir.

Koyun Eti ve Özellikleri

Damızlık olan erkek koyuna koç, dişi koyuna marya, yavrularına ise kuzu denmektedir. Erkek koyunlardan koçların eti serttir. Bu yüzden kesim için pek tercih edilmezler. Koçun dışındaki erkek koyunlar, dişi koyuna göre kesim için daha uygundur. 1,5 ile 2 yaş arasındaki koyunlar, kesilmek için en uygun hayvanlardır. Kuzular 6 aylık olduktan sonra koyun olarak sınıflandırılır.

Koyun Keçi ve kuzudan ne kadar et çıkar?

İyi beslenmiş koyun ve kuzular kesildikten sonra vücut ağırlıklarının, yaklaşık yarısı kadar et çıkmaktadır. Bu oran, koyunun cinsine, yaşına ve nasıl beslendiğine göre değişebilmektedir.

Etleri Lezzetli Koyun Türleri

Kıvırcık Koyunu: Koyunlar içinde en çok tercih edilen cinslerdendir. Merinos ve Karbonat şeklinde iki türe ayrılır. Karbonat eti için, merinos yünü için tercih edilir. Yaklaşık ağırlıkları 40-50 kg arasındadır. 30-35 kiloluk bir koyun kesildikten sonra 17-18 kilo et çıkmaktadır.

Dağlıç Koyunu: Beyaz ve kara dağlıç şeklinde iki cinsi vardır. Beyaz dağlıç, et yönünden daha uygundur.

Karaman Koyunu: Ak ve kızıl karaman şeklinde iki türü bulunur. Ak karaman’ın eti daha lezzetlidir. Kızıl karaman koyununun etinde biraz koku olduğundan pek tercih edilmez. Karaman koyunlarının kuyruklarında yuvarlak şeklinde kıvrılmış bir yumru vardır.

Kuzu Eti ve Özellikleri

Süt kuzuları 1-2 aylık olduklarında kesilmektedir. Ağırlıkları bu dönemde 7-15 kg arasındadır. Erkek ve dişi kuzuların etlerinin lezzeti birbirine benzer. Süt kuzuları hızlı pişerken, daha büyük kuzuların eti daha geç sürede pişmektedir. 30 kiloluk bir kuzudan yaklaşık 15 kilo et çıkmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.