Kış Uykusuna Yatan Hayvanlar

Hayvanlar aleminde bazı türler kış döneminde yaşamlarını devam ettirebilmek için uyku dönemine girerler. Kış uykusu hayvanların hayatta kalmalarını sağlıyor. Bunlar türlerine göre değişebilir. Uykudan uyandırılan hayvanlar oldukça sinirli olup uzak durulması gereklidir. Kış uykusunda asla rahatsız edilmek istemezler çünkü tamamlamaları gereken bir dönem olup ayakta kalmaları gerekiyor.

Kurbağa: Bazıları kış uykusunda vücutları kristallere dönüşerek değişime uğrarlar. Bunlar kış dönemi boyunca kendilerini bu şekilde muhafaza edim yaşamlarını korurlar.

Kaplumbağa: Yaşamlarını devam ettirebilmek, enerji harcamalarını azaltmak için ekim ayında havaların soğuması ile kış uykusuna yatarlar.

Kutup Ayıları: Kış uykusunu ihmal etmeyen hayvan türleridir. Yaz dönemi boyunca beslenerek yağ miktarlarının artmasını sağlarlar. Bu sayede kışın soğuktan etkilenmedikleri gibi açlık hissini hissetmezler. Yağları proteine çevirerek beslenmelerini sağlarlar. hiç beslenmeden bu sayede aylarca uykuda durabilirler. Kalp atışları dakikada 70’den 8’e indiği bilinmektedir.

Yarasa: Mağaralarda kış uykusuna geçiş yaparlar. Maden yatakları gibi yerlerde sıfır noktasının biraz üstünde sıcaklık yeterli olabiliyor.

Köpek Balıkları: Yiyecek bulamadıkları ve soğuk bastırdığı zaman denizin derinliklerine inerek kış uykusuna geçiş yaparlar. Kasım ayında genellikle kış uykusuna geçilir. Hareket etmeden aylarca derinliklerde yaşayabilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir