Karagöz ve Hacivatın Kişilik Özellikleri Nedir

Gölge oyunu kahramanlarımızdan olan Karagöz ve Hacivat Türk kültürümüzde önemli bir yere sahiptir. Yüzyıllar boyunca kültürümüzden gelen oyunlardan birisidir. Rivayetlere göre gölge oyunları Çin’den ülkemize ticaret yolları ile birlikte gelmiştir.

Karagöz: İsminden anlayacağımız gibi gölge oyunun kahramanlarından birisidir. Karakter olarak dışa dönük olup açık sözlüdür düşüncelerini dışa vurmaktan hiçbir zaman çekinmeyen yapıya sahiptir. Halkın adamı olup herkese yardım etmektedir. Sağ duyusu ile birlikte sevilen yapıya sahiptir. Onun yaptığı oyunları kısmen de olsa halk tarafından hoş görülür. Açık sözlü olup aklındakini tartmadan söylediğinden dolayı başına her defasında bela alır. Eğitimsiz biri olup maddi sıkıntılar çeker.

Hacivat: Karagöz’e göre tam ters bir karaktere sahip olmaktadır. Okumuş medreseler bitirmiş kültürlü aynı zamanda halkın sevgilisidir. Yaptıkları karşısında herkesi kendisine hayran bırakır. Müzik, edebiyat, resim, matematik gibi bütün konularda bilgisi olup görgü kurallarına dikkat eder. Bildiklerini karagöze öğretmeye çalışmaktadır. Yüz yüze çok iyi davranır ama içten pazarlıklı olmaktadır. Kişiler tarafında arabulucu olur genelde. Zengin olup karagöze bütün işleri yaptırmaya çalışır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir