İnsanlar Eskiden Nerelerde Yaşıyorlardı

İnsanlar geçmişten günümüze çeşitli hayat şartlarında yaşamlarını sürdürmüşlerdir. İhtiyaç duyduklarını belirleyerek yaşamlarını o şekilde devam eder olmuşlardır.

İlkel insanlar yaşamlarını evlere benzeyen yapılar yapmışlardır. Zaman içinde geliştirerek daha sağlam ve korunaklı yaşam alanları oluşturdular. İlk zamanlarda ağaç kovuklarında yaşamlarını sürdürerek yaşamını devam ettirdiler. Kimi insanlarda korunmak için mağaraları tercih etmiştir. Mağaralar yeryüzündeki en güvenli yaşam alanları olduklarını düşünmüşlerdir. Yaşayan insanların yaşamlarının zor geçmesinden dolayı sorun yaşamaları kaçınılmaz oluyordu.

Zaman geçmesi ile insanlar mağaralardan çıkarak mağara benzeri evler yapmaya başladılar. Küçük alanlardan oluşan evler zaman içinde bir çok odaya sahip olmuştur. Küçük çocuklar için odalar yapılarakyaşam sürmelerini sağlamıştır. Eskiler soğuktan etkilenmemek için ilk zamanlar kalın kürk giyerlerdi, zaman içinde evlerinde ateş yakalabilecekleri alanlar oluşturmuşlardır. Evlerin içinde şömineler yaparak ilk zamanlarda ısınma ihtiyaçlarını karşıladılar.

Yiyeceklerini uzun süre saklamak için toprağıkazarak gömerlerdi. Kazdıkları yerlerin soğuk olduğundan uzun süre saklama ihtiyaçlarını giderir olmuşlardır. Besinler daha güvenli olmasıyla bozulma oranları en az seviyeye indirilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir