İletişim İle İlgili Atasözleri ve Anlamları

İletişim insanların birbirleri ile anlaşmasını sağlayan unsurdur. Çeşitli öğelerden meydana gelir. Atalarımız iletişimin gerçekleşmesi ile ilgili söylediği özlü sözlerin ömürleri günümüze kadar ulaşmıştır.

Kara haber tez duyulur; Kötü haberlerin yayılması diğerlerine göre daha çabuk olur. Başınıza bir felaket geldiği zaman “duydun mu” diyerek başlayan yayılmalar tez zamanda herkse ulaşır.

Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır; Güzel ve hoş sözlerle her insan ikna edilebilir. Dilin kuvveti olumsuz düşünceler içerisinde olan insanı dahi etkileyerek yol gösterir.

Önce düşün sonra söyle; Düşünmeden söylemek hataları beraberinde getirir, söyleyeceklerinizi ilk önce düşünün tartın sonra söyleyin.

Bıçak yarası geçer dil yarası geçmez; Bıçak yarası zaman içerisinde geçer izi kalır, dil ile söylenen gönül kırar daima hatırlanır.

İnsanlar konuşa konuşa hayvanlar koklaşa koklaşa anlaşır; İnsanların birbirleri ile anlaşması için konuşma yetenekleri vardır bunları kullanarak uyum içerisinde yaşayabilirler, hayvanlar ise koklaşarak birbirlerini anlamaya çalışırlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir