Hoşgörü İle İlgili Yazı

Hoşgörü güzel davranışların başında gelen davranıştır. Hoşgörü sahibi insanlar takdir edilerek yanındaki insanlar tarafından güzel karşılanırlar. İyi ilişkiler içerisinde olan insanlar sahip oldukları değerleri başkaları ile paylaşır, onların hatalarını görmezlikten gelirler. Hatalar ceza ile değil doğru yolu göstermekle çözüm olacağını görendir. Hayatımızın her alanında hoşgörüye ihtiyaç duyar o şekilde hareket ederiz.

Karşımızdaki kişinin hatasını gördüğümüzde bunu büyüterek sorun olarak görmemeliyiz. Yargılamak beraberinde sorun getireceğidir. Olumsuz davranıştan sakınarak doğruluğu göstermeliyiz. Hepimizin insan olduğunu unutmamalı bazen başımıza gelebilecek kötü durumlardan korunmalıyız. Empati kurmak sorunların aşılmasında en büyük yardımcımız olabiliyor. Hoşgörülü insanlardan oluşan toplumlar sorunları daha kolay çözerek sonuca ulaşabilirler.

İnsanları üzmek onları kırmak bize bir şey kazandırmaz. Öfkelerini ve nefretlerini kazanacağımızdan farklı bir şey olmayacaktır. Önemli olan hataların tekrarlanmamasıdır. Hata yapan insana düzeltmesi için verilecek şans onun düzeltilmesinde oldukça etkili olabilir. Sorunlar yaşanır ama önemli olan bunun için verilen mücadele olmaktadır. Sorunlar bu dönemli aşılarak önüne geçilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.