Güney Cephesinde Kahramanlık Gösteren İsimler

Güney cephesinde Kuvayi Milliye’nin vatan savunmasında büyük katkısı olmuştur. Halkın direnişe geçmesini sağlayan kahramanlık gösteren kahramanlar olmuştur. halkı bir araya getirerek işgal edilen bölgelerin kurtulmasında önemli rol üstlendiler.

Sütçü İmam
Maraş’ın işgal altında olduğu dönemlerde Fransız askerlerine karşı ilk ateşi açan kahramanlardan olmuştur. Peçeli kadınların yüzlerini açmasını zorlayan askerleri görünce ateş açarak hareketlenmeyi başlatan kahramanlardan olmuştur. 1878-1922 yılları arasında yaşamıştır.

Ali Saip Bey
Urfa’nın savunmasında önemli rol üstlenmiştir. Kuvayi Milliye’ye katılarak Fransız işgalinde olan Urfa kurtarılmıştır. Aşiret reisleri ile birlikte hareket ederek kurtulmasını sağladı. 1887-1939 yılları arasında yaşamıştır.

Şahin Bey
Trablusgarp, Balkan ve I. Dünya savaşında aktif rol üstlenmiştir. Vazifesini yerine getirdikten sonra İngiliz askerler tarafından esir tutulur ve 13 Aralık 1919’da İstanbul’a geri döner. Antep’e geçerek 100 kişilik bir kuvvetin başına getirildi. Fransızların top ve makineli tüfeklerle ateş altında tutuğu yerde verdiği mücadele sayesinde büyük övgü kazana isimlerden olmuştur. 1877-1920 Şehit düşmüştür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir