Futbol Kuralları Kısaca

Futbol Kuralları Nelerdir

Spor dünyasının en favori oyunlarından olan futbol sevilerek oynanmaya devam ediliyor. Önemli spor alanı olduğundan dolayı kişilerin spora olan ilgisi her geçen gün biraz daha artıyor. Milyarlarca insanın severek takip ettiği futbolda kuralların uygulanması daha titiz oluyor.

Spor uluslararası federasyon tarafından takip edilerek belirleniyor. En üst yetkili merci olan FİFA tarafından yapılmaktadır. 2 takımdan oluşur her takımda 11’er kişi bulunarak oynanır. Saha içersinde ceza almadığı süre 22 kişi saha içersinde oyununa devam ederler. Takımların yedek kulübesinde bulunan oyuncu sayısı 7 olup oyun içersinde 3 değişiklik yapılabilir.

Futbol oyun yönetiminde görevli olan kişiler hakemler olmaktadır. Oyunda 4 hakem bulunur. 1 orta hakem sahanın içersinde, 2 yan hakem saha dışında, 4. hakemde oyunu takip eder. FİFA ile yeni gelen kural dahilinde 1 orta, 2 yan, 2 kale arkası olup toplam 6 olmuştur.

Futbolda devre arası 45+45 oynanır 15 dakika mola verilir. Oyun süresinde oyuncu değişiminde orta hakem tarafından geçirilen zaman saat ile tutulur ve 45+ 1, 2, 3, 4 şeklinde değişir. Kupa maçlarında ise berabere kalan takımlar penaltı çekişir veya 15+15 uzatmalara gidilir.

Oyun sahasının yatay olarak uzunluğu 100-110 m, enine 64-75 m olarak değişir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir