Elektrik Çarpmasında Ne Yapılır

Elektrik çarpmaları ciddi yaralanmalara sebep olabilir. Elektrik çarpmasına yakalanan birisini görürseniz eğer o zaman müdahale ederken dikkatli olmalısınız. Kısa zamanda müdahale edilmezse kişinin yaralanması artar ölümle sonuçlanabilir. Elektrik çarpmasına yakalanmış birisi için ilk olarak yapmanız gereken onu elektrikten uzaklaştırmanız olacaktır. Bunun için iletken olmayan cisimlerden faydalanabilir sigortaları kapatabilirsiniz. Dokunduğunuz takdirde sizde akıma kapılabilir yaralanabilirsiniz.

Akımdan kurtardığınız kişi için yapacağınız 112 acili arayarak ambulans çağırmanız olacaktır. Hastane yakın ise kendiniz götürmeniz gerekebilir kısa zamanda doktor kontrolüne geçmesi gerekir. İlk yardım olarak sizin yapacağınız müdahale kalbinin atıp atmadığını öğrenmek için nabız kontrolü yapınız. Sağlık ekipleri gelene kadar yaralı hareket ettirilmemeli düzensizlik fark ederseniz kalp masajı yapınız. Nefesi kesilirse eğer nefes alması için elinizden geleni yapmalısınız. Suni teneffüs yapılması sayesinde hayatta kalmasını sağlarsınız.

Yangın çıkması durumunda yapmanız gereken yaralıyı o bölgeden uzaklaştırmanız ardından itfaiyeyi arayarak ekiplerin gelip yangını söndürmesi olacaktır. Doğalgaz vanasını kapatınız patlaman önüne geçmesini sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.