Ekonomik Faaliyetler Nasıl Sınıflandırılır

Ekonomik faaliyetler doğrultusunda insanların yaşamını idame etmesi ve toplumsal olarak işleyişlerini kılar. Üretim, tüketim ve dağıtım bölümleri doğrultusunda ekonomik faaliyetler gerçekleşir. İnsanların kendisi için belirledikleri yollar sayesinde ekonomik gelişmeler gösterir. Yaşam biçim ulaşım, inşaat, ticaret, turizm gibi alanlarda kendilerini geliştirir.

Günümüzde faaliyetlerin ayrılışı birincil, ikincil, üçüncül şeklinde birbirlerinden farklılık gösterir. Maddenin işlenişinden değerli ürünler elde edilmesine doğru ilerler. Sınıflandırma üretim, tüketim ve değerli eşyaların varlığına göre sıralanır.

Birincil ekonomik faaliyetler: Tarım, orman, maden, hayvancılık şeklinde doğadan yararlanarak elde edilen faaliyetler olmuştur.
İkincil ekonomik faaliyetler: hammaddenin işlenerek çeşitli ürünlere çevrilmesidir. Değerli ürünlere çevrilerek elde edilir.
Üçüncül ekonomik faaliyetler: hizmete dayalı olandır. Turizm, bankacılık, eğitim, sağlık, bankacılık, ulaştırma, haberleşme gibi faaliyetler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir