Ekolojik Dengenin Bozulmasının Yol Açacağı Zararlar

Yeryüzünde sayısız bir şekilde canlı türü yaşamını devam ettirmekte. Canlılar yaşadığı doğanın parçası olarak düzeni sağlar. Hepsinin kendine has görevleri olup dünyanın çok daha düzenli olmasında etkilidir. İnsanlar, hayvanlar, bitkiler ve gözle görmediğimiz canlılar bu döngünün parçasıdır. Bu döngüye ekolojik denge adı verilmektedir.

Ekolojik döngünün zarar görmesi ve bozulması durumunda yaşanacak sorunlara değineceğiz. Dengenin sağlanması bizim en önemli görevimiz olmaktadır.

Yeryüzündeki bütün canlılar yaşamlarını devam ettirebilmek için birbirlerine ihtiyaç duyar. Ekolojik denge bu sayede sağlanmış olarak devam ederler. Madde döngüsü doğada devam edebilmesi için canlı türlerine de ihtiyaç vardır. Çevremiz kendini çeşitli şekillerde yeniler ve devamlılığını sağlar. Eğer olurda canlı türünün soyunun tükenmesi onun görevini yerine getiremeyeceği anlamına gelir. Ekolojik dengede eksiklik yaşanarak çokluk ve azlık görülür. Herhangi bir canlı türü yaşamına devam edemezse eksiklikler büyük sorunlar doğurur.

Örneğin arılar uçarak çiçeklere konar ve polenleri başka çiçeklere aktarır. Çiçekler bu sayede çoğalarak doğanın daima yeşil kalmasını sağlamaktadır. Bu her yerde geçerli olmaktadır, her canlı ekolojik dengenin parçasıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir