Dolma Kalem Nelerden Yapılır

İnsanlar duygu, düşünce, bilgi, hislerini kağıda aktarmak için kalemleri icat etmişlerdir. Yazı yazarak bilgilerin kaybolmasının önüne geçilerek insanlığın gelişmesi sağlandı. Geçmişten günümüze çeşitli aletler kalem niyetine kullanıldı ama istenilen sonuç alınamamıştır. Başarıya ulaşmalarını sağlayan noktalardan birisi dolma kalemler oldu. Dolma kaleminin yapımı nasıl yapılıyor hep birlikte onu inceleyelim.

Sertleştirilmiş kauçuktan elde edilen dolma kalemler oldukça yaygın şekilde kullanılmaktadır. Sertleştirilen kauçuk silindir şeklinde oyulduktan sonra açılan oyuğun içine mürekkep haznesi yerleştirilir. Dolma kalemin ucuna ise mürekkebi akıtacak hazne yerleştirilir. Mürekkep haznesinden akacak olan mürekkebin uca gelerek oradan kağıda yazı yazılması sağlanır. Dolma kalemlerin yapımında mürekkebin uç kısımdan fazla akmaması gerekmektedir. Bunun için hazneden bir miktar mürekkep bırakılır.

Dolma kalemin ucu kağıda sürtüldüğü zaman sağlam olarak çok az miktarda mürekkebi harcaması gerekiyor. Dolma kalemlerin ucu sağlam olan iridyum metallerinden yapılarak kırılması önlenir.

Eskiden mürekkep kalemlerinin haznesi olmadığından dolayı, insanlar mürekkep kutusuna kalemi batırarak yazı yazıyorlardı. Zamanın ilerlemesi ile daha kullanışlı hal alması adına mürekkep haznesi yerleştirilerek devamı şekilde mürekkebin yanımızda taşınması önlenmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir