Damarların Çeşitleri ve Görevleri

Vücudumuzda üç tür damar çeşidi olup kanımızın kalbimizden çıkarak tüm vücudumuza dağıtmasını, toplanmasını ve hücrelere iletilmesini sağlamaktadır. Birbirlerinin boyutları farklı olarak görevlerini yerine getirirler.

Atardamarlar
En kalın ve büyük olan aort atardamarıdır. Aort atardamarı kalpten temiz kanın aktarılmasını sağlar. Dışarı çıkmasıyla ile küçülür ve dallara ayrılarak kanı vücudumuzun çeşitli alanlarına aktarmaktadır. Akciğer atardamarı sağ karıncıktan çıkış kaparak akciğerlerimize kadar uzanmaktadır. Sigma kapakçığında yer alır.

Toplardamar
Atardamarın tam tersi görevi olup vücudumuza dağıtılan kanları toplanmasını sağlar. Kanı toplayıp kalbimizin sağ kulakçığına getirir, akciğerlerde oksijene doyan kanla yer değiştirerek tekrar toplanmaktadır.

Kılcal damarlar
Vücudumuzda en çok kılcal damarlar bulunur. Kanın hücrelerimize ve dokularımıza taşınmasını sağlayarak işlevini yerine getirmektedir. Küçük hücrelerde kanın aktarılmasını sağlanır. Kılcal damarlar tüm vücudumuzu sarmış şekilde olup kanın her noktamıza ulaşmasını sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir