Dal Rüzgarı Affetse de Kırılmıştır Bir Kere Atasözünü Açıklayan Kompozisyon

Atalarımızın söylediği güzel sözden biriside “dal rüzgarı affetse kırılmıştır bir kere” sözü olmuştur. Hayatımız boyunca insanları kırabilir ama affedilsek dahi kalp kırılmıştır bir kere. Olanları göz önünde bulundurup insanları kırmamalıyız. Kırılan kalpler hiçte kolay tekrardan iyileşmez. Onu kırdığımız zaman kırılganlıklar daima olacaktır.

Kırılan bir ağacın tekrardan iyileşmesi hiçte olay değildir. Kırılan dal kendisini zaman içinde belki toparlayabilir ama kırıklığı daima görülür. İnsanları kırmadan önce söyleyeceğimiz sözleri bir kere daha düşünerek cevap vermeliyiz. Kırılanlar kolay kolay unutulmadığından dolayı dikkat edilmelidir. Bizde insanları kırarak onların bize affettiğini söylese dahi kırıldığını daima içten içe yaşayacaktır.

İnsanları kırabilirsiniz ama onları affederken kırdığınızdan çok daha yüksek olmalıdır. Olumsuz kötü anılar daima aklımızda olup bunların tekrar yaşanmasından korkacağız. Bizde dalın (dalın) kırılmasına karşılık daima rüzgarı (arkadaşları) affetsek daima duygular içimizde yaşanacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir