Çanakkale Savaşı Kaç Yıl Sürdü

Çanakkale Savaşı Türk tarihinin önemli savaşlarındandır. Her yıl düzenli olarak 18 Mart tarihinde saygı ile anılmaktadır. Çanakkale savaşının tarihine yönelik çeşitli kaynaklar farklı bilgiler sunmaktadır. Okul kitaplarında savaşın 10 Ağustos 1914 yılında başladı, 18 Mart 1915’te bittiğine yönelik bilgi geçilmiştir. Fakat 18 Mart 1915 yılında itilaf devletlerinin savaş gemileri çekilmiş deniz altıları halen boğazda bulunmaktaydı. Çeşitli bilgilere göre itilaf devletlerinin denizaltı ve savaş gemileri 28 Ocak 1918 tarihine kadar boğazda bulunmuştu. Savaş olmamasına rağmen bölge itilaf devletlerinin kontrolünde tutulmaya çalışılmıştır.

Çanakkale savaşında her iki tarafta büyük kayıplar vermiştir. Hatırlara kazınacak içler acısı olaylar vuku bulmuştur. Türk tarafı için “Çanakkale Geçilmez” sözü yerine getirilmiştir. Türk tarafı göğsünü siper ederek boğazın geçilmesine izin vermemiştir. İtilaf devletleri tarafından Çanakkale toprakları top atışlarıyla dövülmüştür. Boğaza gelen donanmaya karşı Türk milleti seferber olmuştur.

Çanakkale savaşı 360 güne yakın sürmüştür, 500 binden fazla insan savaşta hayatını kaybetmiştir. Türk tarafı 300 binden fazla şehit vermiştir. Çanakkale’ye gittiğiniz zaman bastığınız topraklar atalarımızın kanı ile sulanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.