Bitki ve Hayvanların Canlılık Özellikleri Nelerdir

Bitki ve hayvanlar ekosistemi ayakta tutan en değerli parçalarıdır. Doğayı oluşturan ve tabiatta birlikte yaşam sürdüren canlı sınıfındalar. Bitkiler ve hayvanların canlılık özellikleri birbirlerine benzer şekildedir.

Canlılık özellikleri

Beslenme; Canların büyümeleri ve gelişmelerini sağlamaları için besin almaları gerekmektedir. Beslenmeleri ihtiyaçları olan enerjinin ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Bitki ve hayvanların beslenme yaşamsal olarak önemli yere sahiptir. Topraktan ve toprak üstünde bulunan yiyecekleri tüketerek yaşamlarını devam ettirirler.

Solunum; Tüm canlıların ihtiyacı olan solunumdur. Türleri farklı olsalar dahi değişik şekillerde solunum işlemlerini gerçekleştirirler. Bitkiler yapraklarını kullanarak, hayvanlar akciğer ve solungaçlarını kullanarak solunum işlemlerini gerçekleştirirler.

Hareket; Canlıların yaşamlarını devam ettirebilmeleri için hareket etmeleri gerekmektedir. Sabit olmadıkları gibi bitkiler oldukları bölgede köklerinin yardımı ile hareket ederken hayvanlar ise hareket ve destek sistemlerinden yararlanarak hareket halinde olurlar.

Boşaltım; Canlıların enerjilerini elde etmek için besinleri kullanırlar. Sindirim sistemleri görevini yaptıktan sonra atık maddelerin dışarıya atılmasında boşaltım sistemi görev üstlenir.

Büyüme ve gelişme; Beslenen canlar büyümeye başlayarak gelişmelerini gösterirler.

Üreme; Canlılar soylarının devam etmesi için bitkiler tohumlama, hayvanlar ise gebelik yöntemi ile çoğalırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.