Birleşmiş Milletler Evrensel Tüketici Hakları Bildirgesi İle İlgili Kompozisyon

Birleşmiş milletler evrensel tüketici hakları sayesinde tüketicilerin hakları koruma altına alınmıştır. Tüketiciler markete veya pazara giderek alışveriş yapması onların tüketici sıfatına ulaşırlar. Tüketiciler alınan ürün her ne olursa olsun satıcı tarafından yapılan işlem doğrultusunda gerçekleşir. Tüketicilerin aldığı ürünler üzerinde çeşitli haklara ulaşması sağlanır. Tüketici haklarının korunmasında BM tarafından güvence altına alındı.

Tüketicilerin aldığı ürünler üzerinde güvencelerinin varlığı onların ihtiyaçları olan sağlık, gıda, giyim gibi ürünler başta olmak üzere karşılamaktadır. Ülkemizde tüketici hakları üzerinde araştırma ve davalara bakan tüketici mahkemeleri bulunmaktadır. BM tarafından verilen haklar doğrultusunda yasalar düzeltilerek çeşitli haklar verilir.

Tüketicilerin hakları en yüksek mertebe olan Birleşmiş Milletler Evrensel Tüketici Hakları Bildirgesi tarafından koruma altına alınması amaçlanmıştır. Tüketici olarak herkesin hakları çeşitli maddeler sayesinde korunmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir