Barajların Yapılış Amaçları Nelerdir

Ülkemizde ve dünyada barajların yapımı başlanması ile bir çok amaçla yararlanabileceği düşünülmüştür. Yağmur sularının birikmesi sonucunda enerji ve içme kaynak suyu olarak öngörüldü. İnsanlar eskiden kuyulardan su çekerek ihtiyaçlarını giderirdi ama barajların yapımı sayesinde hazır su kaynakları olmuştur. Su biriktirmek ve ihtiyaç olduğu zaman kullanmak adına yapılmışlardır. İçme suyu ve tarım alanında kullanılması için farklı barajların kurulumu yapılmıştır. Barajların olduğu yerde alt yapı hizmetlerinden temiz su kaynağı bulunması sağlanmıştır.

Enerji üretimi için kullanılan basınç biriken su sayesinde elde edilir. Henüz gelişmekte olan ülkeler için kullanılan yöntemlerden birisi barajlardan elektrik enerjisi elde edilmesidir.

Tarım arazilerinin su ihtiyacı barajlardan sağlanarak giderilmektedir. Örneğin ülkemizde en büyük yatırım GAP (Güneydoğu Anadolu Projesi) ile yapılmıştır.

Su taşkınlıklarının engellenmesi için yapılırlar. Dağlık alanlardan gelen aşırı suyun engellenmesine yönelik çalışma yapılır.

Temiz su kaynağı ile içme suyu sağlanır.

Kolay ve ucuz su kaynaklarının elde edilmesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir