Ayağını Yorganına Göre Uzat Kompozisyon

Yaşamımızda kararlar verirken sonucunu düşünmeden yapılanlar bize sıkıntı olarak geri döner. Alışveriş yaparken yarını düşünmemenin sonucu bir sonraki zamanlarda sıkıntıların bizim peşimizi bırakmayacağını gösterir. Hesabımızı kitabımızı bilerek işimize gücümüze bakmamız gerektiğini anlatır. Toplumsal olarak sıkça kullanılan atasözümüz olarak ders vericidir.

Maddi gelirlerimizi bilerek hesabımızı kitabımızı bilip harcama yapmamız gerektiğini anlatır. Kazancımızdan çok daha fazlasını ve bir dahaki maaşımızı alana kadar düşünmeden harcarsak sıkıntılar yakamızı bırakmaz. Hesap kitap işini bilerek doğru şekilde iş yapılması gereklidir. Sözü söyleyen atalarımız “ayağını yorganına göre uzat” diyerek insanların ders çıkarmalarını istemiştir. Bir çoğumuz bugün hesapsız kitapsız alışveriş yapar sonra sıkıntılardan kurtulamayız. Bunların bilinerek gerekli tedbirler alınması hayatımızın yönünü belirlemiş olur.

Kazandığımız paranın giderlerini ve ihtiyaçlarını bir kenara koyduktan sonra elimizde kalan para bizim kullanabileceğimiz para olacaktır. Fazlasını kullanmak bize o günler geldiğinde sıkıntıya girmemize sebep olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir