Atık Pillerin Çevreye Verdiği Zararlar ve Bunlardan Korunma Yolları

Piller sadece enerji kaynağı olmadığı gibi içersinde bulunan kimyasallardan dolayı çevreye atılması doğamıza zarar veriyor. Atık pillerin gelişi güzel fırlatılmasından dolayı çevremizde toprağa karışarak yüzlerce yıl boyunca toprağın verimliliğini kaybetmesine sebeptir. Piller günlük hayatımızda kullandığımız enerji kaynaklarından olarak çevre kirliğini oldukça etkileyebiliyor.

Pilin içersinde buluna kurşun, çinko, mangan, lityum, demir, nikel, kobalt maddeleri çevre düşmanıdır. Yayılmalarını önlemek için pilleri çevreye değil de atık pil noktalarına atılması gerekmektedir. Bilinçsizce çevreye atılan her pil toprağın zengin yapısını bozarak verimsizleşmesine yol açar. Pillerin içinde birçok kimyasal madde bulunmaktadır.

Piller toprakta yok olmadığı gibi ayrışarak yer altı sularına karışıp toprağa zarar verir. Toprağın verimliliği varsa onu kaybederek artık yeni bitkiler yetişmeyip tarıma uygunsuz alan olacaktır. İçme suyu kaynaklarına karışmasında artık içilmeyecek gibi ağır metallerin oluşumuna sebep olacaktır. Canlıların yaşamları tehlike altında olur.

Bilinçlendirmeliyiz doğaya pil atanlar varsa onları uyarmalıyız. Başlatılan kampanyalar sayesinde atık piller toplanıp tekrar işlenerek doğa korunmuş oluyor. Ülke ekonomisine ufakta olsa katkıda bulunmuş olacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.