Ateşin Bulunması İnsan Hayatını Nasıl Etkilemiştir

İnsanların hayatında yaptıkları en önemli buluşlardan biri ateşin icadı olmuştur. Ateş ile çağ atlayarak yeni bir döneme geçiş yaptılar. Tarih öncesi devirlerde çakmak taşlarının birbirlerine sürtünmesi sonucunda ateş keşfedildi.

Yüzyıllar boyunca insanoğlu yaşamını sürdürmüştür. Vahşi doğanın içinde yaşarken beslenmeleri ve ısınmaları mümkün olmamıştır. Ateşin bulunması ile insanların yeni bir döneme geçiş yapmaları sağlanmıştır.

Ateşin bulunması insan hayatında bir çok değişikliği beraberinde getirmiştir. En başta insanlar ateşin icadıyla birlikte yemekleri pişirerek tüketmeye başladılar. Çanak ve çömlekler yaparak çeşitli yemek tariflerini denemişlerdir. Ateşi pişirmek için yöntemler kullanmaya başladılar. Günlük hayatlarında ateşi kullanarak devamlı faydalanmışlardır.

Ateşi ilk bulanlar dokunduklarında canlarının yanmasıyla insanlar kendilerini korumak için ulanmışlardır. Vahşi hayvanlardan korunmak için ateşten yararlanmışlardır.

Avladıkları hayvanların etlerini pişirmeleri daha düzenli beslenmeye sağladılar. Çeşitli hastalıkların iyileşmesi içinde ateşten yararlanarak bitki karışımları yapmışlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.