Atatürk’ün Spora ve Sporcuya Verdiği Önemi Anlatan Yazı

Atatürk, harbiye yıllarında spora oldukça önem verip okulda başarıları ile tanırdı. Sporun önemli olduğunu bilip eğitimin yanında genç ve sağlıklı nesillerin korunması için bir çok sözünde yer vermiştir. Atatürk sözleri ile sporcuya verdiği önemi göstermiştir. Atatürk’ün “Sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur” sözünde bize anlatmak istediği sporu bir insanın vücudu da aklıda sağlam olur.

Bir çok yabancı ülke lideri Atatürk’ün ileri görüşlüğü olduğunu takdir etmiştir. Atatürk’ün eğitime verdiği önemini Fransız bir gazeteci köşe yazısında şöyle ifade etmiştir “Atatürk’ün sayesinde stadyumlar ve çeşitli spor merkezleri kuruldu. Halk evlerinin spor kollarını kendisi bizzat organize etti. Türkiye’de spor, gittikçe artan bir önem ve değer kazandı.

Spor alanında çalışmalar yaptığı gibi gençlerin önünü açmak için bir çok direktif vermiştir. Türk milletinin ata sporlarının yanı sıra çeşitli sporlara da ağırlık vermesini istedi. Kendisi koşu, yüzme, güreş gibi çeşitli sporlarda kendisini göstermiştir. Binicilik, yüzücülük gibi sporlar yaparak zevk alırdı. Sağlıklı vücudun olması için sporun olması gerektiğini biliyordu. Atatürk spor alanında başarılar alıp bir çok madalya almaya hak kazanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir