Atatürk’ün Kişilik Özellikleri

Atatürk, Türk ulusunun tekrar yücelterek tarihte hak ettiği yere ulaştırmıştır. İleri görüşlü ve askeri dehası sayesinde zorlu görevlerin üstesinden gelerek Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini atmıştır. 19 Mayıs 1919 tarihinden itibaren bir çok zorlukla göğüs göğse mücadele etmiştir. Doğruluğu savunmuş ve ne pahasına olursa olsun mücadelesini bırakmamıştır.

Sabırlılığı: Bir konu hakkında daima sabırlı davranır. Öfkesine yenik düşmez hesabını kitabını doğru şekilde yapar.

İdealistliği: Savaştan yeni çıkan Türkiye’nin toparlanması için çeşitli devrimler ve yenilikler yapmıştır.

İleri görüşlülüğü: Askeri ve siyasi alanda daima ileriyi görmüştür. Alacağı kararların sonuçlarının ne olacağını kestiren liderdir.

Liderliği: Kendine inanan kişileri asla yarı yolda bırakmamıştır. Gerektiğinde kendi hayatından fedakarlıklar yaparak hayatını devam ettirmiştir. Askerlik alanında gösterdiği başarıyı siyasi alanda da göstermiştir. Devlet adamı olarak bir çok iyi ilişkiler kurarak Türkiye Cumhuriyetini saygın bir devlet haline getirmiştir.

Eğitimciliği: Eğitime önem veren liderdir. Alfabe alanında yaptığı yenilik sayesinde tüm dünya ile anlaşmamızı kolaylaştırmıştır. Kara tahtanın başına geçerek öğrencilerini eğitmiş yol göstermiştir. Eğitimciliği sayesinde “Başöğretmen” unvanını almıştır.

Açık sözlülüğü: Nerede konuşacağını çok iyi bilen liderdir. Asla sözünü esirgememiştir, ancak hesap ederek tartarak devam etmiştir.

Mantıklı düşüncesi: Akla ve mantığa önem verirdi. Yapacağı hangi işin nereye varacağını hesap ederek hareket eden liderdir.

Rehberliği: İnsanlara başarının yolu göstermeyi seven kişiliğe sahipti. 19 Mayıs 1919 tarihinden itibaren milyonlarca insana bağımsızlığı için yol göstermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir