Atatürkün Çoçukluk Anıları Kısa

Atatürk’ün kız kardeşi Makbule Atadan imzasını taşıyan Atatürk anılarını sizlerle paylaşacağız. Makbule Atadan vefatından önce Atatürk’ün anılarını paylaşmıştır.

Aile hasreti
Makbule hanım, birinci dünya savaşı sırasında Selanik’ten İstanbul’a göç etmişlerdir. O sıra Atatürk cephelerde savaşmaktaydı. Anlattıklarına göre tam sekiz yıl boyunca ailesinden uzak kalmıştır. Savaş o kadar zorlu ve çetin geçmiştir ki herkes yorulmuştur. Sekiz yıl sonra geri döneceği zaman o telaşla sevdiği tüm yiyecekleri yaptık. Koskocaman sekiz yıllık aile hasreti son bulacaktı. O gün çok mutlu ve heyecanlıydık. Hatırladıkça ilk günkü kadar heyecanlanıyorum.

Biri beni, diğeri bakamını sevdi
Makbule hanım anılardan birinde Atatürk ve Latife Hanım hakkında bildiklerini anlatır. Atatürk’e aşık olan ve daha sonra aşkına karşılık bulamadığından intihar eden Fikriye hanımdır. Atatürk bu durumu anlatmak için şu sözleri söylemiştir: “Biri beni makamım ve param için sevmiştir. Diğeri yalnız ben olduğum için gerçek bir aşkla sevmiştir.”

İçkiye Başlaması
Atatürk, irmik helvası ve yoğurdu çok severdi. Askeri mektepte kuru fasulyeye alıştıklarını söylemişti. İçkiye başlaması ile leblebi çok yemeye başlamış. Atatürk’ün içkiye başlamasının sebebi Harbiye Nazırı olan Enver Paşa ile kavgalarındandır. Savaş dönemi olan politika fikir ayrılıklarından kaynaklı olarak içkiye başladığıdır. Ondan önce alkol ağzına sürmezdi.

Fareden çok korkardı
Atatürk, sanata ve sanatçılara olan sevgisini her zaman dile getirmiştir. Çocukluk zamanında en çok farelerden korkardı. Annesi Makbule hanım ise farelerden korktuğu zaman “sen asker olacaksın! Asker korkar mı hiç?” diyerek sakinleştirmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir