Akdeniz Bölgesinde Hayvancılık ve Tarım

Akdeniz Bölgesi Hayvancılık, Akdeniz Bölgesi Tarım Ve Hayvancılık

Ülkemizin yedi coğrafi bölgelerinden birisi olup ülkemizin en güney kısmında yer alan kesimdir. Denize kıyı olunması ile birlikte balıkçılık bölge halkı tarafından önemli geçim kaynaklarındandır. Gelişmesi ile birlikte tarım ve hayvancılık başlıca geçim kaynakları arasına girmiştir.

Dağlık kesimlere sahip olmasından dolayı hayvancılık daha çok yapılır oldu. Özellikle bölgede yetiştirilen küçükbaş hayvancılıkta kıl keçisi biliniyor. Yüksek kesimlerde koyun ve çeşitli hayvanlar beslenmiştir. Arıcılık Antalya yöresine ait geçim kaynağıdır. Küçükbaş hayvanlara ağırlık verilip yetiştirilenlerin 1/4 ‘ü kıl keçisi olmaktadır. Hayvancılıktan kazanılan kazancın az olmasından dolayı kişilerin tarımcılığa yönelmesine sebep olmuştur. Bölge turizm ağırlıklı olduğundan dolayı ihtiyaçlara göre bölge haklıda değişikliğe gitmiştir.

Tarımcılık bakımından bölgenin arazisi engebeli olduğundan dolayı fazla yetiştiricilik yapılmaz. Yetiştirilen ürünler ise pirinç, pamuk, muz, turunçgiller, haşhaş, şekerpancarı, zeytin ve üzüm’dür.

kıl keçisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir