Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Yüzey Gerilimi Nedir

Yüzey gerilimi sıvı maddeler için tabir edilen bir gerilim türüdür. Bir sıvının yüzeyinin sanki esnek bir yüzey gibi tepki vermesine yüzey gerilimi denir.

Örneğin durgun sularda yüzey gerilimi rahatlıkla gözlemlenebilir. Suyla bulunduğu hava arasında bir gerilim oluşur bu sıvı yüzey gerilimidir. Tüm sıvılar bir birine karışmaz. Bunlar arasında da sıvı yüzey gerilimi oluşur. Sıvıların yüzeyi stabil değildir. İç sıvı ile dış sıvı arasında çekim kuvvetleri farkı yüzey gerilimine neden olur.

Yüzey geriliminin etkileri

Yüzey geriliminden dolayı sıvı üzerinde oluşan zar her hangi bir nedenle bozulmazsa iğne gibi cisimler üzerinde durabilir. Bu gerilimden faydalanarak su üzerinde yürüyen veya duran canlılar vardır. Bunlara örnek verirsek: Sivrisinek, örümcekler, bazı böcekler ve bir kertenkele cinsi.

Sıvının amacı dış yüzeyinde bulunan molekülleri içeri çekmektir. Bu çekim çalışması yüzey gerilimini oluşturur. Bir bardak su bir süre bekletilirse üzerinde yüzey gerilimi oluşur. Bu konuda çok yapılan ataş deneyinde yüzeye bırakılan ataşın dibe inmediği görülür ama yüzeye parmak sokulursa ataş dibe iner.