Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Yakın Çağ Nedir Kısaca

Tarih çok geniş olmasından dolayı incelenmek üzere çeşitli periyotlara ayrılmıştır. Bu periyodlar tarihte yaşanan önemli olaylar doğrultusunda gerçekleşmiştir. Yeni bir tarih yazılmaya başlanırken eski tarih kapanır yenisine yer verilirmiş.

Yakın çağ, 1789 yılında Sanayi devrimi ile başlayan çağdır. İmparatorluklar artık yerini demokratik yönetime bırakmıştır. Günümüzde sembolik olarak halen bazı ülkelerde varlığını sürdürmektedir. Cumhuriyet ve demokrasi hızla gelişim göstererek günümüzdeki halini almıştır. Sömürge yarışı 1. Dünya savaşı ve İkinci Dünya Savaşına sebep olmuştur. A.B.D bağımsızlığını kazanarak özgürlükler ülkesi haline gelmiştir. Alman birliği sağlanmış, Rusya İmparatorluğu yerine S.S.C.B kuruldu.

Yakın çağ içerisinde kapitalizm, sosyalizm ve liberalizm ortaya çıktı. Sömürge yarışı arttı ve savaşlara sebep oldu. Bilimsel ilerlemeler ve makineleşmede büyük ilerleme sağlandı.