Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Uzay Çalışmaları Hangi Amaçla Yapılmaktadır

Uzay çalışmaları güneş sistemimizdeki gezegenlerin analiz edilmesi ve evrendeki bir çok yıldızın ve olayların tespit edilmesi için yapılmaktadır. İlk insanlardan günümüze kadar gökyüzündeki olaylar merak edilmiştir. Milyonlarca ışık yılı uzaklıktaki parıldayan cisimlerin ne olduklarını merak etmişlerdir. Güneşin özelliklerini, galaksi ve evren hakkında hep merak konusu olmuştur.

Uzay çalışmaları astronomi bilimi adı altında yapılmaktadır. Uzay çalışmaları güneş sistemini tanımak, gezegenleri tanımak, radyo ve televizyon istasyonlarının kurulması, iletişim kaynaklarının oluşturulması, ulaşım alanında kullanılması için yapılmaktadır. Dünyanın uydusu olan ay incelenerek dünyamız ile ilişkisinin öğrenilmesi için çalışmalar devam etmektedir. Uzay çalışmaları sayesinde insanlık bir adım daha ileriye gitmektedir. Ulaşım ve iletişim alanında bir çok yeniliğin getirilmesi sağlanmıştır.

Güneş sisteminin araştırılıp ve incelenmesi.
Ulaşım, iletişim ve güvenlik alanında çalışmaların yapılması.
Galaksiler, yıldızlar, karadelikler hakkında bilgi sahibi edinmek.
Dünya dışında yaşam varlığının araştırılması.

Uydular dünyamızı çevreleyerek gönderilen sinyalleri farklı noktalara iletmektedir. İletişim ve milli güvenlik alanında uydulardan yararlanılmaktadır.