Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Toplumsal Yasa Ne Demektir

Toplumsal yasalar bireylerin toplum içinde uyumlu halde yaşamasını sağlayan düzenleyici kurallardır. Sosyal alanda insanların yaşamlarını kısıtlar. Yasaların varlığı insanların düzenli olarak yaşamalarına imkan tanımaktadır. Sosyolojik olarak ilişkilerin düzenlenerek devam ettirebilmesi için gerekli olmaktadır.

Toplum içinde birlikte yaşayan insanlar birbirinin haklarına ve özgürlüklerine saygı getirir. Çevremizde olan değişimlerde insanlar sınırlarını bilirler. Sosyal, siyasal, kültürel ve tarihi olarak değerlerimize uyumlu davranırız. Geçmişten günümüze ulaşan toplumsal yasalar insanlar için uyarıcı, bilgi verici ve eğitici olmaktadır. Huzur ve barış ortamında yaşamak için birbirimizin haklarına saygı duymalı sevgi göstermeliyiz. İyi ve güzel davranışlar insanları öteye taşır.

Yaşadığımız yerde insanların birbirlerinin özel hayatına saygı göstermeli. Haklarına saygı duyduklarında ise düzen sağlanır. İnsanlar kurallar çerçevesinde yaşayarak çok daha verimli çalışmalar yapar hizmet ederler. Toplumsal yasalar dünya üzerinde her yerde geçerlidir. Her toplumun kendilerini düzenleyen uyması gereken yasaları içerir.