Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Talas Savaşının Önemi

Türkler tarih boyunca bir çok savaşa katılmış zafer ve mağlubiyetle ayrılmıştır. Bunlar arasında bazıları Türklerin kaderini doğrudan değiştirmiştir. Talas savaşı Türkler için önemli sonuçlar doğurmuştur.

Talas savaşının son bulmasıyla birlikte Türkler kitleler halinde İslam’ı benimsemeye başlamışlardır. Çinlilerle girdikleri mücadele ardından esirlerden kağıt yapımını öğrenmişlerdir. Kağıdın gelişimi bu sayede hızlanmıştır. İslam dünyana geçiş yapan Türkler için yeni bir inancın başlangıcı haline gelmiştir.

Talas savaşından önce Türkler ile Araplar arasında ortak hareket ediliyordu. Savaşın ardından Arapların milliyetçilik düşüncesi ümmetçiliğe dönüşmüştür. İlişkileri her geçen gün iyiye gitmesiyle birlikte birbirlerine yakınlaşmışlardır.

Talas savaşından sonra Türklerin fetih politikasında değişiklikler görülmüştür. Türkler fethettikleri topraklarda kültür çalışmalarına önem vermişlerdir.