Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Sözlü İletişim Nedir

İnsanlar çevresindeki kişiler ile iletişim kurma ihtiyacı duyar. İletişim sayesinde anlaşma, karar verme, yönlendirme, bilgi edinme gibi çeşitli değerlere ulaşır. İnsanların her anında yanında olan bir olgudur. İnsanların birbirleri ile kurmuş oldukları bir çok iletişim yöntemi vardır. Bunlar arasında en iyi anlaşılan olanı sözlü iletişimdir.

Kişilerin birbirleri ile sözcüklerle konuşarak kurdukları iletişime sözlü iletişim denir. En az iki insanın birbirleri ile iletişime geçerek haberleşmeleridir. Sözlü iletişim işitim duyusuna dayalı olarak gerçekleşir. Konuşarak sesin karşı tarafa iletilerek algılanarak cevap verilmesidir.

Sözlü iletişimde konuşmacılar konuşarak mesaj gönderirler. Kaynak konumundan karşı tarafa iletilir dinleyici de alıcı konumunda bulunur.

Sözlü iletişim kişisel ya da topluma dair bilgiler verilerek aktarılabilir. Seminerler, telefon görüşmesi, duyurular, bildirimler sözlü iletişim ile yapılmaktadır. Ses yoluyla yapılan konuşan insanların iletişimleri olmaktadır.