Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Sazlıdere Savaşı Hakkında Bilgi

Sazlıdere Savaşı 1362 yılında Osmanlılar ile Bizanslılar arasında Sazlıdere’de yapılmış savaştır. Osmanlı’nın zaferi ile sonuçlanan Edirne toprakları fethedilerek başkent yapılması açısından önem taşımaktadır.

Osmanlı Devleti’nin 2. başkenti Edirne fethi ile gerçekleşmiştir. I. Murat zamanında Osmanlılar ile Bizanslılar arasında sorunlardan yaşanmıştır. I. Murat, Balkan fetihlerini hızlandırarak devam etmiştir. Osmanlı’nın balkanlarda ilerlemesini istemeyen Macarlar ve Bulgarlar birleşerek Sazlıdere mevkiinde durdurmak istemiştir. Osmanlı ile Bulgarlar arasında savaş başladı. Osmanlılar galip gelerek Edirne’ye kadar ilerlediler. Osmanlı devleti topraklarına yeni topraklar kattı.

Edirne’nin fethi ile birlikte Bizans İmparatorluğunun Avrupa ve Balkanlar ile kara bağlantısı koptu. Edirne’nin alınması ile Osmanlı için tehlike oluşturan Bizans İmparatorluğu gücünü kaybetmiştir. Edirne’ni alınması ile Hıristiyanlar Haçlı Seferleri’ni yeniden başlatmıştır.

Sazlıdere savaşının nedenleri
I. Murat döneminde Osmanlı’nın balkanlarda ilerlemesini engellemek isteyen Macarlar ve Bulgarlar ordularını birleştirerek Sazlıdere mevkiinde Osmanlı ordusunun karşısına çıkmıştır. Savaşı kaybeden Bulgarlar Edirne topraklarını Osmanlılara bırakmışlardır.