Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Nikotin Nedir

Nikotin, daha çok tütünün dallarında var olan, normal hali renksiz ama oksijenle karışımı sırasında kahverengi olarak bir şekil alan, bitkileri zararlı böceklerden korumak için ilaç niyetine kullanılan aşırı derece de zehirli bir maddedir.

Eski dönemlerde nikotin, kişiler tarafından zihin açan ve enerji veren bir ilaç olarak kullanılmaktaydı. Ancak içerisinde bağımlılık ve uyuşturucu özelliği taşıyan maddeler olduğu için zehir olduğu anlaşılmıştır. Vücuttaki bağımlılık seviyesinin çok büyük sorunlara yol açmasının sebebi ise vücudun nikotine hızlı bir şekilde uyum göstermesidir. Yani bir insanın nikotini ilk defa vücudunda hissettiği etkinin aynısını yaşaması için, ilk kullanımdan daha fazla nikotine ihtiyaç duyar.

Nikotinin özellikleri

Nikotin sadece tütünde bulunmamasına rağmen, diğer bulunan bitkilerde yok denecek kadar azdır. Renksiz ve kötü kokusu olan bir sıvı olmasına karşın havadan etkilenerek sert bir kıvama dönüşür. Rengi kahverengi olur. İçerisin de beş bine yakın zararlı madde bulunduran sigara tüketimi dışında, yakıcı ve acı bir tada sahiptir.

Nikotin normalde alkaloit bir maddedir. Genelde patlıcan cinsinde yer alan ve uyarıcı bir madde olan nikotinin formülü C10H14N2 olarak kabul edilir. Alkaloitler çoğu canlı da bulunan özellikle de bitkilerden elde edilen tuzlar ve asitlerle şekil alan içerisinde azot bulunan tuzdur. Oksijen bulundurmayan alkaloitler toz ve kristal şekilde bulunur. Yalnız nikotinin içinde oksijen bulunduğu için sıvı halde olur.

Nikotinin kullanımı

Bütün insanlar tarafından bilinen en çok kullanıldığı alan bilindiği üzere sigaradır. Sigaranın markasına ve üretimine göre değişen bir sigarada normal de 15 mg nikotin bulunur. Yakılarak içilen sigaradan vücuda 2-3 mg civarı nikotin girmektedir. Nikotin kısa sürede kana karıştığı için beyin olan etkileşimi de çok çabuk gerçekleşir. Sigara tüketimi son derece ilginçtir, çünkü nikotin zararlı olmasına rağmen sigara bağımlılığının tedavisinde de ilaç olarak kullanılmaktadır.