Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Milliyetçilik Nedir Kısaca

Atatürk’ün ilkelerinden biri milliyetçilik ilkesidir. Ortak kültür, dil, tarihi geçmişe sahip olan milletin içinde bulunduğu ulusun devamlılığı birlik ve beraberliğin ve gelişmesini her şeyden üstün tutmasıdır.

Türk millet ezelden beri milliyetçilik ilkesini benimsemiştir. Vatanını, milletini ve toprağını çok seven ve her şeyden üstün tutan insandır. Ortak değerlere sahiptir bunların başında vatan, dil ve birlik beraberlik gelmektedir. Doğduğu büyüdüğü ve yaşadığı toprakların muasır medeniyetler seviyesine ulaşması için çabalar. Vatan her şeyden üstün değerlere sahiptir.

Milliyetçilik ilkesinin özellikleri
Vatanını seven herkesin ülkenin kalkınması için çaba içerisinde bulunması.
Milli birlik ve beraberlik duygusu içerisinde devam etmeleri.
Birleştirici ve bütünleştirici değerlere sahip olmaları.
Türkiye Cumhuriyet’ine bağlı olan herkes Türk sayılır ve Türk milletinin bir parçasıdır.
Kendisini Türk ulusunun gelişmesi ve değerlerinin korunması.
Kendisini Türk sayan herkes Türk sayılmaktadır.

Atatürk, milliyetçilik ilkesiyle Türkiye Cumhuriyeti’nin ilelebet yaşaması ve milli birlik duygusunun gelişmesini amaçlamıştır. Türk milleti ülkesinin kalkınması için çalışmalı ve hizmet etmelidir. Milli birlik duygusu karşılaşacakları engelleri aşmalarının yardımcısı olarak görmüştür.