Sponsorlu Bağlantılar

Kurtuluş Savaşı Dönemi Kongreleri Nelerdir

Kurtuluş Savaşı döneminde yapılan kongre ve genelgeler ulusun geleceğini belirleyecekti. Kongreler verilen mücadelenin en büyük simgeleri olmuştur. Alınan her karar ülkenin geleceğin ilgilendirmekteydi.

Havza Genelgesi: 28-29 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a ait Havza bölgesinde yapıldı. Havza genelgesi işgallere karşı Türk milletinin sessiz kalmaması ve mücadele etmesi gerektiğini anlatan çağrı olmuştur.

Amasya Genelgesi: 22 Haziran 1919 tarihinde Amasya’da yapıldı. Kurtuluş Savaşının hangi amaçlar doğrultusunda ve yönteminin belirlenmesi için yapılan genelgedir.

Erzurum Kongresi: 23 Temmuz – 7 Ağustos 1919 tarihinde yapılan Erzurum kongresi Anadolu’da milli mücadeleye yönelik yapılan ikinci kongre olmuştur. Milli sınırların çizilmesi ve milli devletten ilk kez bahsedilmiştir.

Balıkesir Kongresi: 28 Haziran – 12 Temmuz 1919’da Kurtuluş Savaş döneminde mücadele etmek için asker toplanan kongredir.

Ataşehir Kongresi: 16-25 Ağustos 1919 tarihlerinde yapılan kongredir. Yunanlılara karşı mücadele, Kurtuluş Savaşının bağımsızlık kazanana kadar devam edeceğini anlatan kongre olmuştur.

Sivas Kongresi: 4-11 Eylül 1919 tarihinde yapıldı. Erzurum kongresinde alınan kararların kabul edildiğini, manda ve himaye fikirlerini reddedildiği, yararlı cemiyetlerin tek çatı altında toplanması gerektiğini vurgulayan kongredir.

Sponsorlu Bağlantılar