Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Kaza İle Karşılaşıldığında Nasıl Davranılması Gerektiğini Anlatan Bir Yazı

Olası bir kaza durumunda yapacağımız hareketler kaderimizi belirler. Her yönde kaderi etkileyen bu davranışlar insanları yönlendirir. Trafik kazasında ilk yardım hayat kurtardığı gibi doğru müdahale edilmesi gerekir. Bilinçsizle yapılacak hareketler insan hayatını tehlikeye sokar. Olabilecek her türlü kazada mutlaka bilgili birisine söz hakkı tanınmalı.

Kaza ile karşılaşınca ilk olarak kaza yerinin güvenliği sağlanmalı. Trafik kazasında başka kazalara sebep olunmaması için bölgeye şeritler çekilmeli, dörtlüler yakılmalıdır. Olay yerinin güvenliğinin sağlanmasının ardından 112 acil servis hattı aranarak yardım talebinde bulunmalıyız.

Önceden ilkyardım dersi aldıysak eğer yaralılara ilk müdahaleyi yapabiliriz. Bizi aşacak bir durum ise yardım görevlilerinin gelmesini beklemeli, yaralıya dokunulmamalı. Yaralının yapacağı ters hareketler sakat kalmasına sebep olabilir. Yanlış müdahaleler yaralının durumunun daha da kötüye gitmesine sebep olabilir. Mutlaka bilgili birinin doğru şekilde yardım etmesi gerekir.