Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Katip Çelebi Kimdir

Bilime ve ebedi eserler üzerinde çalışmaları olan Katip Çelebi 1609 yılının Şubat ayında İstanbul’da dünyaya geldi. Eserleri evrensel değer taşıması ile Türkler dışında tüm dünyaya yayılarak, farklı uluslardan milletler eserlerini okumuştur.

Babası eğitime önem veren birisi olması, Katip Çelebi için eğitim anlayışının daha ağır bastığının göstergesi olmuştur. Henüz 6 yaşında aldığı eğitim ile Kuran ve Tecvit kurallarını öğrenmiş, namaz ve abdestin şartlarını bilen, dönemin İmam İsa halife El-Kırımi isimli alimden ders alan öğrenci olmasını sağlamıştır. Alim insanlardan aldığı eğitimler ile tez vakitte Kuran’ı tecvit kurallarına göre okuma ve ezberlemeye başladı. Böğrü Ahmet Çelebi adındaki hattattan da yazı dersi alarak eğitimini geniş alana yaymıştır. Hayatı boyunca dini konular ile içli dışlı olarak yaşamını sürdürdü. Katip Çelebi 1657 yılında İstanbul’da vefat etmiştir.